Senı düşündükçe çocuk...

Gülsüm Marangoz Önceki Yazıları >
22 Temmuz 2013

Günlerdir, düşünüyorum…

Günlerdir, sana dair olan kelimelerin, beynimde oluşturduğu cümleleri düşünüyorum. Yazmaya başlamışken, yüreğimin sesini dinleyip, heybemden çıkarttığım, sana dair hikayenin akışına vereceğim kendimi. Paragraflar oluşacak, paragraflar oluştukça yazının bütünlüğüne göz kırpacak.

Seni düşündükçe çocuk,

Ve Dünya’daki tüm çocukları, boğazımda düğümleniyor kelimeler…

Neden mi?

Siz çocuklara bıraktığımız savaş dolu bir Dünya için…

Çocukken oynanılan o masum oyunların yerini kirli oyunlar alacağı için…

Velhasılıkelam Yeni Türkü’ nün şarkı sözünde yer aldığı gibi   ‘’biz büyüdük ve kirlendi Dünya’’

Hayat ve çevre birbirlerine bağlı iki önemli öğedir. Canlıların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi ancak sağlıklı bir çevreyle mümkündür. Günümüzün en önemli sorunlarından biri de çevre sorunudur. Bu sorun sadece bizleri değil, Dünya’yı ve gelecek nesilleri de sağlıklı bir çevrede yaşama noktasında tehdit etmektedir. Çevre sorunlarının ortaya çıkması doğal dengenin bozulmasıyla gerçekleşmektedir. Doğal dengenin bozulması da çevrenin kirlenmesiyle gerçekleşmektedir.

Kirlilik çeşitleri mi? Saymakla bitmez. Hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, gürültü kirliliği…

Birde yaşadığımız yürek kirliliği var ki nereye sığdırmak gerekir o da ayrı bir konu.

Hava kirleniyor, denizler kirleniyor, hayvan türleri yok oluyor. Bir de bunlara sosyal çevrenin kirlenmesi eklenirse fakirlik, açlık, evsizlik, sokaklara terk edilen çocuklar ve söylenilecek daha ne çok şey var.

Çevre, doğal çevre, sosyal çevre bu kavramlara bakıldığında bağımsız olarak ele alınabileceği gibi aynı zaman da birbiriyle ilişkili olduğu da görülmektedir. Doğal ve sosyal çevre kirlilikleri iç içe bir bütün olarak bütün insanlığın geleceğini etkilemektedir. Birçok insanın anlamakta zorlandığı sosyal çevre sorunları Dünya’yı bir kaosa sürükleyerek, insanlığı ve geleceği olumsuz yönde etkilemektedir.

Çevremizi koruyarak, Dünya’yı yaşanabilir hâlde gelecek kuşaklara  bırakmak en değerli mirastır. Doğanın bizlere ihtiyacı yoktur. İnsanların doğaya ihtiyacı vardır. Sağlıksız bir doğada yaşam düşünülemez. Doğayı, çevreyi korumak ve onu gelecek kuşaklara yaşanır bir şekilde bırakmak, hepimizin adına önemli olmalıdır. Gelecek ve çevre hepimizindir. Kendimiz için değilse bile geleceği bırakacağımız insanlık adına, geleceği bırakacağımız çocuklar adına…

Seni düşündükçe çocuk,

Ve Dünya’daki tüm çocukları, boğazımda düğümleniyor kelimeler…

Neden mi? 

Bıraktığımız Dünya için…